Siv och Ole Mattsson

Siv och Ole har båda varit aktiva under en lång period inom HIK. Ole är den mer kända profilen utåt sett då han själv varit aktiv bl.a som fotbollsspelare, fotbollsdomare och även varit föreningens ordförande i många år. Sivs insats har skett mer i bakgrunden. Hon har varit en av de många viktiga personerna som gör en stor insats utan att det märks så mycket utåt.

Siv blev aktiv inom föreningen mycket tack vare att Ole idrottade. Det började med att svärmor Kajsa tycket att Siv skulle kunna ta över tvättandet av herrlagets spelardräkter. Kajsa hade då tvättat dem i många år, Siv tog över och skötte sedan tvättandet i hela 14 år! Då hon började med tvättandet så var dräkterna ofta gjorda av bomull, vilket gjorde att det tog lång tid för dem att torka. Under en period hade herrlaget gula shorts. Gula bomullsshorts på grönt gräs är ingen bra kombination och Siv minns att hon ofta fick står och gnugga med rotborste för att få bort så mycket som möjligt av gräsfläckarna.

Siv minns att hon blev övertalad att komma med och testa på att spela fotboll. Så hon for på en träning i idrottsgården, Lasse Andersson var tränare. Men jag kände att fotboll inte var min grej så jag for inte på flera träningar, skrattar Siv.

Siv skötte också föreningens klippbok under flera år, vilket har lett till att de själv inte hade några egna urklipp på vare sig Oles eller barnens aktiviteter. Lyckligtvis var svärmor Kajsa intresserad av att följa både sina barn och barnbarns framfart inom idrotten så Siv och Ole har fått endel urklipp av henne.

Båda var engagerade funktionärer inom skidningen i föreningen. Mycket pga att äldste sonen Niclas från tidig ålder var en mycket ivrig skidare. Så det blev allt från att valla skidor (en inte helt tacksam uppgift alltid ), agera tidtagare, skriva protokoll, se till att alla deltagare fick varm saft när de gick i mål, nåla loss nummerlapparna från snoriga skidåkare samt hjälpa till där det behövdes.

De minns hur mycket arbete det var att ordna den stora skidtävlingen Hammarspelen som pågick i två dagar med både individuella lopp för barn och vuxna, föreningsstafetter, företagsstafetter och långloppet Hammarloppet. Under en period ordnades det dessutom backhoppning när Hammarspelen var slut och efter det skidbal med prisutdelning på Hammarbo. Det var ett digert
program och bråda dagar, minst sagt. Niclas var ivrig idrottare över lag så det blev även endel friidrott och väldigt mycket fotboll.

Föreningen ordnade också sommarfester och danser för att samla in pengar. Många minns Ole som en försvarsklippa i HIKs backlinje, han spelade i seniorlaget 1961-1984. 23 år – det är mycket imponerande, efter den aktiva karriären fortsatte han under flera år att spela fotboll på skoj med Oldboysen i föreningen.

Idrottsintresset väcktes i skolan av den väldigt idrottsintresserade föreståndaren Robert Söderlund. Han såg till att barnen blev anmälda och hjälpte även till med skjutsandet. Ole minns att de for runt på Åland och orienterade. Volleyboll var också en gren som Ole var aktiv i. Torsten Nordlund, som var gift med en av lärarinnorna på, skolan hade en sorts paketbil och vi satt bak i skåpet på dynor medan Torsten körde. Det var inte så noga med trafiksäkerheten på den tiden, minns Ole.

 

Många resor blev det förstås med fotbollslaget och han minns det som mestadels roligt. På vissa ställen i Finland var publiken mindre trevlig och det kunde nästan kännas lite hotfullt ibland, motståndarna uppförde dock sig sportsligt. Seriespelandet var då i Finland men laget for även över till Väddö och Norrtälje för att spela matcher ibland. Under många år hade man ett utbyte på Oldboysnivå med en klubb i Södertälje. Det utbytet kom till via sommarhammarlänningen Tore Lindqvist. Tore var en entusiastisk, engagerande, kunnig och varm person som under många år agerade som en mycket uppskattad sommartränare i HIK, både för dam- och herrlaget.

1982-1997 var Ole fotbollsdomare, det var inte en helt lätt uppgift och särskilt inom vissa föreningar fanns det förutfattade meningar gällande domare. Han minns att han blev dragen i skägget vid ett par tillfällen i samband med matcher. En annan gång stod en spelare som blivit utvisad och väntade utanför omklädningsrummet efter matchen. Utvisningen var odiskutabel, spelaren blev avstängd i ett halvår! Endel spelare var så arga innan matchen ens börjat, jag har lite svårt att förstå den inställningen, säger Ole.

Både Siv och Ole har suttit med i utskott i föreningen. Siv var medlem i skidutskottet samt i reklamutskottet. Ole har varit medlem i utskotten för orientering, volleyboll och fotboll. Han satt som medlem i styrelsen 1972-1984 och sedan som ordförande 1988-97. Även barnen Carina och Adam har engagerat sig inom föreningen som föräldrar och som medlemmar i olika utskott.

Ole vann guldbollen 1970 och fick ÅBDs (nu ÅFF) 50-års medalj 1993.
Numera följer Siv och Ole med barnbarnens framfart på idrottsarenorna.
Föreningen vill rikta ett stort tack till dessa härliga profiler!

Övriga personer

Wiktor Nummelin

Jag kom till Åland som 18-åring för att jobba ett år på lokalradion och kände knappt en människa förutom mormor och farfar och några kusiner.

Läs mer »

Anders Granskog

Vad har HIK betytt för dig? För mig har HIK varit en stor del av mitt aktiva sportliv från tidigt 50-tal. Vi från Torp hade

Läs mer »

Annea Forsström

Vad har HIK betytt för dig? HIK har betytt jättemycket för mig. Det började när jag gick i skola i mitten på 1960-talet och var

Läs mer »

Kjell Gestranius

Jag började i HIK helt enkelt för att våra pojkar Fredrik och Linus var intresserade av idrott, så även jag. I början som hjälp till

Läs mer »

Malte Holmes

Malte Holmes började vara med i HIK ca 2009. Han har hållit på med fotboll, friidrott och innebandy. HIK erbjöd en trygg miljö där han

Läs mer »

Kristoffer Eklund

Vad har HIK betytt för dig? HIK har varit, och är fortsättningsvis, en viktig social knytpunkt. Tycker fortfarande att det är lika roligt att åka

Läs mer »

Anki Johansson

Vad har HIK betytt för dig? Jag var aktiv fotbollsspelare i HIK under 1970-talet. Jag halkade in lite på ett bananskal. Min gudfar Johannes Byberg

Läs mer »

Peter Pussinen

Vilken gren var du aktiv i eller vilken uppgift hade du inom föreningen? Jag tränade PF-04 i fotboll under ett antal år. Vilken är ditt

Läs mer »

Anne-Maj Mattsson

Mitt inträde i föreningen kom sig av att min blivande man Stig var aktiv fotbollsspelare i HIK när vi träffades. Först som supporter till A-laget,

Läs mer »

Ramona Hilden

Vad har HIK betytt för dig? HIK betydde mycket för mig som barn och ungdom, jag fick möjligheten att spela fotboll från 7-8 års åldern

Läs mer »

Janne Hansson

När jag parkerar utanför Janne o Kicki Hanssons hus i Marsund är det första jag ser Janne som står i garaget och tränar på en

Läs mer »

Catrin Häggblom

Jag har egentligen dubbla minnesbilder av HIK. Under min ungdomstid på 80-talet då jag lockades med i HIK flick- och damlag och sedan många år

Läs mer »

André Karring

André Karring heter jag, född på Åland men bott en del av min ungdom på fastlandet. Spelat fotboll i Hammarland senaste 8-10 åren. Till vardags

Läs mer »

Solveig Ahlqvist

När min dotter Ramona började spela fotboll 1978 så blev jag också involverad i föreningen. Jag har haft olika uppgifter. Jag var lagledare under flera

Läs mer »

Liam Petterson

Liam Pettersson är endast 17 år (fyller 18 senare i år) men har redan hunnit vara ledare i fem år! Liam är från Eckerö och

Läs mer »
Rulla till toppen