Förnyade arrendeavtal

Föreningen har arrendeavtal med markägare för motionsbanan och för parkeringen vid Hammarvallen. Avtalen är med två olika markägare och nuvarande går ut under 2022. Ikväll har föreningen förnyat arrendeavtalen för ytterligare 10 år med Åke Widing som under lång tid låtit föreningen arrendera mark för både motionsbana och parkering. Det är ingen självklarhet i dagens värld att markägare arrenderar ut sin mark och från föreningens sida är vi väldigt tacksamma över att ha fått förnya avtalen för ytterligare 10 år framåt. Vi kommer inom närmaste tiden även att förnya avtalet med den andra markägaren Ralf Fagerholm eller hans son Robin. Muntligt är vi redan överens.

Så från föreningens sidan vill vi ödmjukt tacka för det fina och långvariga samarbetet.

//Annica

Senaste inlägg

Tränarduon fortsätter!

Vi kan glatt meddela att Andreas ”Ante” Rosenberg och Kristoffer ”Ecki” Eklund fortsätter sitt arbete som tränare för HIK herrlag även säsongen 2023. Upplägget ser

Läs mer »

Ny styrelse valdes på höstmötet

På föreningens höstmöte 20 november valdes följande styrelse Ordförande: Annica Mattsson tel +358 405762021 Viceordförande: Petra Sandqvist Sekreterare: Andreas Häger Vicesekreterare: Frédéric Massart Ledamot: Jonathan

Läs mer »
Rulla till toppen