Förnyade arrendeavtal

Föreningen har arrendeavtal med markägare för motionsbanan och för parkeringen vid Hammarvallen. Avtalen är med två olika markägare och nuvarande går ut under 2022. Ikväll har föreningen förnyat arrendeavtalen för ytterligare 10 år med Åke Widing som under lång tid låtit föreningen arrendera mark för både motionsbana och parkering. Det är ingen självklarhet i dagens värld att markägare arrenderar ut sin mark och från föreningens sida är vi väldigt tacksamma över att ha fått förnya avtalen för ytterligare 10 år framåt. Vi kommer inom närmaste tiden även att förnya avtalet med den andra markägaren Ralf Fagerholm eller hans son Robin. Muntligt är vi redan överens.

Så från föreningens sidan vill vi ödmjukt tacka för det fina och långvariga samarbetet.

//Annica

Senaste inlägg

Föreningsfesten

Vi kommer att vara med på lördag.Vi kommer att finnas vid kompassen.Kom och hälsa på så vi kan berätta om fotbollskolan i sommar, vad som

Läs mer »

Föreningen behöver DIG!

Föreningen behöver DIG! Höstmötet närmar sig och då ska ny styrelse för föreningen väljas. Nya krafter behöver ta vid för att säkerställa verksamhetens fortsättning. Utan

Läs mer »

Anmälan till fotbollsskolan 2023 öppen!

https://docs.google.com/…/1fNFri7ih5KFFwO7CluH1…/edit… Årets fotbollsskola i Hammarland är 12-14.6 och riktar sig till barn födda 2010-2016! Alla deltagare får vattenflaska, boll och t-shirt första dagen Fotbollsskolan pågår

Läs mer »
Rulla till toppen