Snart dags för Alandia cup

I år har HIK glädjande nog ett eget lag med i Alandia cup igen. Det är vår grupp födda 2011/2012 som ska försvara HIKs färger i turneringen. Matcherna drar igång den 12 juni och hela spelschemat hittar du här.

Vi önskar laget jämna matcher och mycket spelglädje. Det har varit lite tunt med matchandet nu på våren då poolspelet inte kommit igång som det brukar, det gör att laget troligen kommer att växa i turneringen och få igång spelet allt eftersom.

Tränare för laget är Gunnar Löfström och Liam Pettersson, lagledare: Petra Sandqvist och Johanna Johns. Vi har blivit lovade bilder och uppdateringar på föreningens facebook sida. Har du möjlighet, åk gärna upp och heja på spelarna, det brukar vara väldigt roligt att se matcherna.

Invigningen av Alandia Cup äger rum den 11 juni kl 18:45 på Wiklöf Holding Arena i Mariehamn. Lagen samlas kl. 18:00 vid Torget för paradmarsch mot Arenan (start 18:30).

Senaste inlägg

Tränarduon fortsätter!

Vi kan glatt meddela att Andreas ”Ante” Rosenberg och Kristoffer ”Ecki” Eklund fortsätter sitt arbete som tränare för HIK herrlag även säsongen 2023. Upplägget ser

Läs mer »

Ny styrelse valdes på höstmötet

På föreningens höstmöte 20 november valdes följande styrelse Ordförande: Annica Mattsson tel +358 405762021 Viceordförande: Petra Sandqvist Sekreterare: Andreas Häger Vicesekreterare: Frédéric Massart Ledamot: Jonathan

Läs mer »

Förnyade arrendeavtal

Föreningen har arrendeavtal med markägare för motionsbanan och för parkeringen vid Hammarvallen. Avtalen är med två olika markägare och nuvarande går ut under 2022. Ikväll

Läs mer »
Rulla till toppen