Vill du tävla i föreningsstafetten i Kanonloppet?

Lördag den 9 oktober är det dags för det traditionella Kanonloppet. Vill du vara med I HIKs lag i föreningsstafetten? Anmäl ditt intresse till hik@aland.net så ser vi hur många som är intresserade. Stafetten är totalt 22,5 km uppdelat på 6 olika sträckor, den längsta är 8,5 km och den kortaste 500 m så det finns något för alla oavsett ålder och ork. Om intresse finns bland föreningens medlemmar för ett lag eller två så betalar föreningen anmälnigsavgiften om 120 euro.

Anmäl ditt intresse till föreningen senast den 1 oktober.

Mer information hittar du på Motionsförbundets hemsida

Senaste inlägg

Tränarduon fortsätter!

Vi kan glatt meddela att Andreas ”Ante” Rosenberg och Kristoffer ”Ecki” Eklund fortsätter sitt arbete som tränare för HIK herrlag även säsongen 2023. Upplägget ser

Läs mer »

Ny styrelse valdes på höstmötet

På föreningens höstmöte 20 november valdes följande styrelse Ordförande: Annica Mattsson tel +358 405762021 Viceordförande: Petra Sandqvist Sekreterare: Andreas Häger Vicesekreterare: Frédéric Massart Ledamot: Jonathan

Läs mer »
Rulla till toppen