Stig prisades som Årets Eldsjäl

Stig Mattsson – Årets Eldsjäl

11 mars 2022 delade Ålands Idrott ut årets idrottspriser. Och för första (?) gången har en HIKare fått ett av priserna 🙂

Motiveringen löd: ”Årets Eldsjäl är en person som under många års tid hjälp sin förening från kulisserna. Han har varit ordförande, kassör, lagledare, skidfunktionär, fotbollsspelare och talkoarbetare. I slutet av 80-talet när föreningens klubbhus byggdes var han en av de flitigaste byggarna, och när det nu behövde renoveras så klättrade han glatt upp på stegen för att byta den fasad han själv lagt på plats för dryga 30 år sedan. För ett långsiktigt och brinnande engagemang vill vi därför tilldela Stig Mattson priset för Årets Eldsjäl.”
Privatpersoner och idrottsföreningar har haft möjlighet att nominera kandidater sedan utses priset till Årets Eldsjäl av Ålands Idrottsstyrelse. Föreningen gratulerar Stig till den fina utmärkelsen och tackar för det arbete han gjort under alla år! Grattis också till alla andra pristagare!
Du kan se hela prisutdelningen här https://www.youtube.com/watch?v=sfxv1FXXGAk

Senaste inlägg

Ny styrelse valdes på höstmötet

På föreningens höstmöte 20 november valdes följande styrelse Ordförande: Annica Mattsson tel +358 405762021 Viceordförande: Petra Sandqvist Sekreterare: Andreas Häger Vicesekreterare: Frédéric Massart Ledamot: Jonathan

Läs mer »

Förnyade arrendeavtal

Föreningen har arrendeavtal med markägare för motionsbanan och för parkeringen vid Hammarvallen. Avtalen är med två olika markägare och nuvarande går ut under 2022. Ikväll

Läs mer »
Scroll to Top